Krewetki w sosie czosnkowo-sojowym
Danie, które dzisiaj prezentujemy, jest stosunkowo łatwe do przyrządzenia (mimo że zawiera wiele składników). Tę potrawę kuchni azjatyckiej najlepiej przyrządzić w woku – jeśli nie posiadasz takiego naczynia do gotowania w domu, możesz też użyć dużego rondla lub patelni. Istotne jest to, abyś przygotowywał je metodą ,,smażenia w ruchu” (z ang. stir-fry). Istotą tej typowej dla kuchni dalekowschodniej techniki jest krótkotrwałe podgrzewanie składników potrawy na silnym ogniu, połączone z jednoczesnym intensywnym mieszaniem. Metoda stir-fry to jeden z najłatwiejszych i najlepszych sposobów na przyrządzenie krewetek – krótki czas smażenia utrudnia ich rozgotowanie, a niewielka ilość tłuszczu i wysoka temperatura w pełni wydobywają walory smakowe tych przepysznych skorupiaków. Integralnymi elementami tej potrawy są oryginalny, azjatycki sos czosnkowo-sojowy oraz duża ilość różnokolorowych warzyw. Dzięki nim krewetki będą nie tylko wspaniale smakowały, ale też efektownie się prezentowały. Co równie istotne – krótki czas obróbki cieplnej pozwoli warzywom zachować większość zawartych w nich witamin i składników mineralnych.
35 minut
dla 6 osób
Składniki
- 1kg krewetek
- 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek
- 1 czerwona papryka
- 250g szparagów
- 1 szklanka groszku cukrowego
- ½ szklanki sosu sojowego
- 1 łyżka stołowa sosu chili
- 1 łyżka stołowa oleju sezamowego
- 2 łyżki stołowe brązowego cukru
- 1 łyżka stołowa mąki kukurydzianej
- 6 ząbków czosnku
- 800g ryżu
- 2 łyżki stołowe siekanej kolendry
- 4 łyżki stołowe ziaren sezamu
Przygotowanie
- W pierwszej kolejności należy przygotować ryż. W celu uzyskania idealnej sypkości i maksimum smaku polecamy następującą metodę jego gotowania: wsyp ryż do dużego garnka, zalej go w całości wodą i dokładnie opłucz. Po zakończeniu drugiego płukania zalej ryż wodą (ok. 1,6 litra - ryż gotujemy w dwa razy większej ilości wody, niż wynosi jego waga), przykryj naczynie pokrywką i postaw je na ogniu. Gotuj przez ok 6-7 minut od momentu wrzenia. Po upływie tego czasu wyłącz ogień, lecz pozostaw garnek pod przykryciem jeszcze przez kwadrans. Przez ten czas woda powinna zostać w całości wchłonięta przez ryż.
- Przygotowanie sosu należy zacząć od dokładnego wymieszania w małym naczyniu wody, sosu sojowego, sosu chili i oleju sezamowego. Do tej mieszanki należy następnie dodać cukier brązowy i mieszać do momentu jego całkowitego rozpuszczenia. Później trzeba dosypać do miski mąkę kukurydzianą oraz dołożyć przeciśnięty przez praskę czosnek i mieszać do momentu uzyskania sosu o jednolitej konsystencji.
- Jeśli krewetki mają pancerze, należy je zdjąć. Aby uzyskać soczyste i dobrze wysmażone skorupiaki, rozpocznij od dokładnego natłuszczenia oliwą z oliwek woka (lub zwykłego rondla czy dużej patelni). Naczynie silnie rozgrzej na dużym ogniu a następnie wrzuć na nie drobno pokrojoną czerwoną paprykę, równo przycięte szparagi i groszek cukrowy. Smażenie warzyw powinno trwać przez 2-3 minuty; następnie dodaj krewetki i kontynuuj smażenie do momentu, w którym skorupiaki wyraźnie się zaróżowią (powinno to zająć 3 do 4 minut). Od początku do końca smażenia zawartość patelni trzeba ciągle energicznie mieszać - tzw. ,,smażenie w ruchu" to sekret niepowtarzalnego smaku dań z woka.
- Do zaróżowionych krewetek dodaj wcześniej przygotowany sos. Po wlaniu sosu na patelnię całość musi być jeszcze raz dobrze przemieszana i smażona do momentu lekkiego zgęstnienia sosu (ok. 5 minut).
- Rozdzielony na porcje ryż wystarczy zalać potrawką z woka. Na koniec posypujemy danie siekaną kolendrą i ziarnami sezamu według indywidualnych upodobań.
Brak komentarzy.